Slovenský módny dizajn 1. časť

Predstavujeme popredných slovenských dizajnérov, ako aj absolventov a študentov umeleckých škôl.

Zuzana Veselá, profil

MGR. ART. ZUZANA VESELÁ

Absolvovala VŠVU v Bratislave odbor odevný dizajn. Zúčastnila sa na mnohých veľtrhoch, výstavách, módnych prehliadkach,fashion weekoch a taktiež na súťažiach. Získala viacero ocenení, najviac si však váži tretie miesto na Medzinárodnej súťaži mladých módnych návrhárov „Humen Cupe“ v Číne v roku 2001.

ĽUBICA PONCIK profilove foto

ĽUBICA PONCIK

Ľubica Poncik skončila štúdium textilného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Pre jej tvorbu je charakteristické spájanie tradičných a súčasných prvkov, či už sú to významové hodnoty, technická, technologická alebo materiálová škála. V roku 2006 si odniesla ocenenie z medzinárodného fóra mladých tvorcov Talenty v Mníchove. Jej odevná tvorba nemá charakter výlučne galerijných exponátov, ale rešpektuje aj nároky na nositeľnosť. Okrem odevného Dizajnu sa venuje tvorbe doplnkov, odevných prvkov a zaujíma sa aj o šperk.

Andrea Paldan Profilove foto

MGR. ART. ANDREA PALDAN

Slovenská rodáčka Andrea Paldan absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave – Ateliér odevného dizajnu a trojmesačnú pracovnú stáž v Londýne v módnom štúdiu BOUDICCA. So svojimi modelmi sa zúčastnila na mnohých prehliadkach, napríklad Slovak fashion night IV. v New Yorku. Andrea sa môže pochváliť víťazstvom na brnianskom veľtrhu Styl Kabo v súťaži TOP Styl Designer 2006 a tiež prvou cenou v súťaži Hennesy & Art. Svoju tvorbu prezentovala okrem Slovenska a Českej republiky tiež v Nemecku, Rakúsku, Portugalsku, Fínsku a USA. Navrhla večernú róbu pre Soňu Skoncovú na svetové finále súťaže krásy Miss International 2009 v Číne a takisto model pre Barboru Franekovú na účasť na Miss World 2009 v juhoafrickom Johannesburgu.

DANA KLEINERT profilove foto

DANA KLEINERT

Dana Kleinert vyštudovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a neskôr na fínskej univerzite UIAH v Helsinkách. Okrem návrhov pre individuálnych klientov a exhibícií v galériách bola aj hlavnou kostýmovou dizajnérkou prvej série súťaže Slovensko hľadá Superstar, ako aj autorkou uniforiem slovenskej reprezentácie na zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri. Dnes jej kolekcie nájdete nielen na Slovensku, ale aj vo Viedni a v Prahe.

Zdroj: Polusoviny
Fotografie: Polusoviny