Čo si zistiť pred kúpou vysúšača

Správna vlhkosť vzduchu v domácnosti je niekde medzi 35 až 45 percentami. Ak je táto hodnota vyššia – je čas siahnuť pod kvalitnom odvlhčovači, pretože to už nie je zdravé pre naše telo. Čo je dobré vedieť, kým pristúpime ku kúpe? Cenový rozsah týchto prístrojov je veľmi široký a každý ponúka niečo trochu iné. Nuž a keď sme už pri cene – aj energia niečo stojí, zvlášť, ak prístroj budete mať pustený vo dne v noci. Vtedy si určite prerátajte, čo váš vysúšač “žerie”.

Vlhkost v dome prinasa problemy

Kapacita alebo výkon je kľúčový údaj. vysúšač môže za hodinu zo vzduchu “odsať” 0,3 alebo aj 2 litre vody. Samozrejme, čím viac, tým lepšie. 25 litrov za deň, to je už slušný výkon do domácnosti. Od toho sa odvíja aj cena. Za zváženie stojí, či sa vám oplatí jeden výkonnejší vysúšač alebo napríklad aj dva menšie (ak vysúšače potrebujete do menších oddelených miestností).

Aj fyzická veľkosť je dôležitá. Veľká “obluda” síce môže byť výkonná, ale môže zablkovať vašu domácnosť, nehovoriac o problémoch pri sťahovaní a podobne. Preto sa pozrite aj aké kolieska má váš spotrebič – ak vôbec. Bez koliesok odvlhčovač radšej neberte. Pozrite si aj, aký je systém vypúšťania vody, či je vôbec hadica priložena pri prístroji a či nebudete musieť každú chvíľu behať s vedrom von.

Prezrite si aj prídavné funkcie – či má váš prístroj snov vlhkomer a či sa dá nastavovať úroveň vlhkosti. Automatický vypínač v prípade naplnenia nádoby či dosiahnutia určitého stupňa vlhkosti – by mal byť samozrejmosťou. Prístroj by mal byť užívateľsky ľahko ovládateľný a malo by sa ľahko dať manipulovať s vodnou nádobou, poprípade filtrom, všetky súčiastky by mali byť suché a nemali by počas prevádzky vlhnúť.