Prečo sú čierne šaty nesmrteľná klasika

Vraj to bola Coco Chanel, ktorá ako prvá spopularizovala úzke čierne šaty. Čierna – to bola, samozrejme, farba cnostných žien po stáročia…Ale Coco zistila, že čierna môže byť aj vyzývavá a šmrnc.

Určite máte čierne šaty v skrini aj vy. Sú také obvyklé ako vešiaky. Zároveň sú symbolom ženskosti, oveľa viac než povedzme čierne nohavice.

Čierna farba je neutrálna. Hodí sa na ľubovoľnú príležitosť, do práce, na slávnosti, na pohreby… Čierna farba sa hodí ku všetkému – doslova. Čiernu farbu si na seba môžu vziať všetky typy postáv a osobností. Čierna farba je skrátka El Clásico pre všetky ženy, ktoré sa v rýchlosti nevedia rozhodnúť čo na seba. Je to niečo ako univerzálne módne pravidlo.

Elegantné čierne šaty so slnečnými okuliarmi

Čierna farba je veľmi kontrastná, aj s veselými a pestrými farbami na odľahčené situácie, no mimoriadne ladí aj so šperkami alebo aj obyčajnou bižutériou. A čo je najlepšie – pri čiernych šatách sa tak nejak toleruje ak ich nosíte častejšie. Sú kusy oblečenia, ktoré sa ženy neodvažujú nosiť pravidelne, ale čierneho základu sa táto zvyklosť netýka.

Praktické ženy vedia, že čierna má silné maskovacie schopnosti. Materiál, ktorý je nenápadný, mierne skrytý v jeho tmavosti – na prvý pohľad nikto nezistí, či je oblečenie drahšie alebo lacnejšie. Samozrejme, práve na čiernej najviac poznať časté pranie vyblednutie – to je tá odvrátená stránka. Tá dobrá správa je, že drobné nečistoty, ktoré na bielej alebo bledých farbiach kričia, na čiernej ostávajú nepovšimnuté až kým neprídete domov.

Street čierne šaty s čiapkou

Nuž a napokon… je pravda, že čierna zoštíhľuje? Áno, podľa všetkého je to tak. Nosenie čiernej a iných tmavých farieb môže urobiť veľa. Naozaj vyzeráte štíhlejšie. Krivky, „hrbole a vlny“ sú dobre skryté v tmavom odtieni. Čierne šaty sú skrátka sofistikované a rafinované.

A aj najtmavšia zo všetkých farieb má vraj schopnosť uvoľniť stres. Čierna absorbuje – ale neodzrkadľuje nič späť. Vytvára pocit kontroly, vedenia a pocitu, že každý vie presne kde je jeho miesto.